Logo_Hambastegi_

رژیم جمهوری اسلامی ارزشی برای جان شهروندان قائل نیست

با پیدایش و شیوع سریع ویروس خطرناک کرونا در چین و انتشار کم و بیش آن در دیگر کشورها در طول دو هفتهء گذشته، آژیر خطر گسترش یک اپیدمی در منطقه و حتی جهان به صدا درآمد و دولتهای مختلف را به اتخاذ سیاست‌های ویژه برای پیش گیری و درمان مبتلایان به این بیماری کشاند. اما در این میان و به یکباره شیوع نسبتاً وسیع این ویروس در ایران خبرساز شد و ایران نه تنها به دومین کشور صدمه دیده بعد از چین، چه از جهت تعداد مبتلایان و چه از جهت تعداد افرادی که به خاطر ابتلا به این مریضی جان خود را از دست داده‌اند تبدیل شد، بلکه این کشور کانون انتشار ویروس کرونا به کشورهای مختلف جهان شد.

مدیریت به غایت غیرشفاف و ناسالم بحران، و سرعت شیوع این بیماری در شهرهای مختلف در واقع ریشه در فرصت طلبی رژیم جمهوری اسلامی و امنیتی کردن اپیدمی کرونا از سوی آنست. سیاستهای غیرمسئولانه رژیم حاکم و بی دقتی در این زمینه ایران را به کانون صدور ویروس کرونا تبدیل کرده است. سیاست ضد انسانی و فرصت طلبانهء رژیم در کتمان این اپیدمی در قبل از برگزاری به اصطلاح انتخابات مجلس شورای اسلامی که میتوانست فضای برگزاری انتخابات را متشنج کند زمینه های شیوع وسیع و هولناک ویروس کرونا در میان شهروندان ایران را فراهم آورد.

رهبران جمهوری اسلامی و حتی مدیران رده بالای دولتی در مرحله اول وجود ویروس کرنا و مبتلایان به آن را در ایران بکلی انکارکردند. اما سرعت شیوع این ویروس به‌ گونه ای بود که دامن همان مسئولینی که خود وجود ویروس کرونا در کشور را انکار میکردند گرفت و آن‌ها را در بستر این بیماری انداخت. خبرهای غیررسمی از تعداد بالای مبتلایان به ویروس کرونا و حتی قربانیان این بیماری سخن میگویند و افکار عمومی در ایران در هاله ایی از بهت، شبهه و بی اعتمادی کامل به مسئولین دولتی قرار دارد. 

با وجود اینکه ملاقاتهای رهبری جمهوری اسلامی بکلی و تا اطلاع ثانوی لغو شده بود، حسن روحانی بی شرمانه قرنطینه را در هر سطحی مردود می شمرد و حتی میگفت که از آغاز هفته بعد زندگی عادی به کشور باز خواهد گشت. این در حالی بود که مدام خبرهای بسیار نگران کننده ایی از گوشه و کنار کشور به گوش می رسد. از اوایل هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی در نهایت نسبت به شرایط بحرانی در ایران واکنش نشان داد و نگرانی خود را نسبت به چگونگی مقابله با پیشرفت ویروس کرونا ابراز کرده بود. اکنون که ابعاد گسترش شیوع این بیماری فاش شده است و گزارشها به چندین هزار بیمار مبتلا به این بیماری خبر میدهند، دولت تلاش میکند که با اقدامات دست و پا شکسته، چنان وانمود کند که اوضاع عادی و  کاملا «تحت کنترل» است. اما روشن است که وضعیت چنین نیست و ابعاد شیوع این ویروس خارج از کنترل دولت میباشد.

همه دلایل و شواهد در برخورد با بحران اخیر نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران ارزشی برای جان انسان‌ها و جان شهروندان کشور قائل نیست و چون هر زمان دیگری به فکر نمایش‌های مسخره برای تثبیت و تبلیغ رژیم پوسیده خویش است.

در همین راستا تجمعات اعتراضی مردم را به بهانه ممانعت در گسترش ویروس کرونا سرکوب می کند.

ما، ضمن آرزوی پایان یافتن اپیدمی اخیر و بهبودی هر چه سریعتر مبتلایان به این بیماری،  از مردم میخواهیم که ضمن رعایت احتیاط و برای سلامت خود، به مشاوره پزشکان متخصص و مستقل در این زمینه گوش فرا دهند و خود مبتکرانه با تکیه بر توصیه پزشکان از شیوع غیرمتعارف این ویروس در کشور ممانعت کنند.  ما همچنین از ابتکاراتی چون دعوت «دانشجویان متحد» از دانش آموزان و دانشجویان تا در روز ۱۰ اسفند در اعتراض به تصمیمات غیر مسئولانه حکومت در قبال این اپیدمی خطرناک به مدرسه و دانشگاه نروند و یا هشدار شورای بازنشستگان و جمعی از خانواده‌های زندانیان  اجتماعی و سیاسی در شیوع این بیماری در زندان ها و بازداشتگاههای تحت کنترل قوه قضائیه و نهادهای امنیتی ست، استقبال میکنیم و معتقدیم برای حفظ جان مردم و جلوگیری از شیوع این بیماری با توجه به وضعیت نابسامان کنونی تمامی تجمعات، بخصوص مراکز آموزشی از مهد کودک تا دانشگاه حداقل تا بعد از تعطیلات عید نوروز تعطیل شوند.

تاکید داریم که با توجه به ناکارامدی دولت جمهوری اسلامی همکاری با جامعه جهانی در این زمینه از جمله همکاری موثر با متخصصان سازمان بهداشت جهانی اهمیت بسیاری  برای مقابله با این بیماری همه‌گیر دارد.

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -۲۹ فوريه ۲۰۲۰

*- احزاب و سازمانهای تشکيل دهنده : کومه له زحمتکشان کردستان، شورای موقت سوسياليستهای چپ ايران، سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران، حزب مردم بلوچستان، حزب کومه له کردستان ايران، حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان ايران، حزب تضامن دمکراتيک اهواز، جنبش جمهوريخوهان دموکرات و لائيک ايران، اتحاد دمکراتيک آذربايجان – بيرليک

بابەتی پێشووڕاگەیەندراوی ناوەندی هاوکاریی حیزبەکانی کوردستانی ئێران
بابەتی دواترراگەیاندنی سکرتاریەتی کۆمەڵە بە بۆنەی مەرگی باوکی هاورێیەکی گیانبەختکردووی کۆمەڵە