نامه سرگشاده همبستگی برای آزادی و برابری در ایران، شورای دموکراسی خواهان ایران و کنگره ملیتهای ایران فدرال به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در باره وضعیت گسترش ویروس کرونا در ایران

04.202023.

حضور محترم جناب آقای دکتر تئودور آدهانوم گبریسوس

ما از شما تقاضا داریم، اقداماتی را در جهت رفع اپیدمی کرونا در مناطق مبتلا به این ویروس در ایران، مورد نظر قرار دهید.

همانطور که میدانید، شیوع این بیماری همه گیر بعد از اینکه خطوط هوایی ایران ایر و ماهان پرواز های خویش را به کشور چین گسترش دادند، خیلی زود و سریع در ایران رخ داد و این در حالی بود که سایر شرکت های بین المللی پروازهای خود را به آن کشور لغو کرده بودند. بزرگترین منبع عفونت در ابتدا از شهر قم آغاز گشت، شهری که زائران  از آنجا این ویروس را بین  80 میلیون مردم در سراسر کشور ایران گسترش دادند.

جمهوری اسلامی ایران در مقابل این اپیدمی هیچ اقدامی انجام نداد. تنها در ایام عید نوروز (اواسط ماه مارس تا اوائل ماه آپریل) به مردم برای دیدارهای فامیلی و مسافرت هشدار داد.

پزشکان و پرستاران هم بهنگام گسترش این اپیدمی یکی بعد از دیگری مبتلا گشتند. زیرا بجای استفاده از البسه مخصوص محافظت از بیماری، از کیسه های پلاستیکی زباله بعنوان لباس محافظ استفاده نمودند.

در حالی که طبق گزارش وزیر بهداشت و درمانی ایران در تاریخ 20 آپریل 2020 تا کنون بیش از  83.500 هزارنفر ایرانی به این ویروس آلوده شده اند و 5.209 نفر در اثر ابتلا به این ویروس درگذشته اند، اما کارشناسان این آمار را بطور قابل ملاحظه ای بیشتر ارزیابی می کنند. مجلس اسلامی اواسط آپریل امسال گزارش داد که تعداد در گذشته گان بر اساس آمار وزارت بهداشت تنها کسانی را شامل می شود که در بیمارستانها در گذشته اند و نتیجه تست پزشکی شان مثبت بوده است. بدین صورت همه ی قربانیان ویروس کرونا که در خانه هایشان جان خود را از دست داده اند، مورد توجه قرار نگرفته اند. در این گزارش  همچنین آمده  است كه هیچ آزمایش گسترده تهاجمی در ایران انجام نشده است، تنها آن اقدامی كه كارشناسان برای این بیماری ضروری می دانستند انجام گرفته است - و این به آن معنی است که که موارد دیگرمطمئنا مورد بررسی قرار نگرفته اند.
 
گزارش همچنین  اشاره می کند که آمار واقعی درگذشته گان در ایران "به احتمال قوی 80 درصد بیشتر از آمار ارائه شده است وحتی کاملا دو برابر است". طبق همین گزارش "آنچه که به موارد مثبت تست شده برمی گردد، احتمالا تعداد افراد آلوده به ویروس  "هشت تا ده برابر" بیشتر از تعداد آنچه است که گزارش شده است".

زمانیکه تعداد در گذشته گان بالای 8.500 نفر از بین 760.000 مبتلا قرار دارد، بنابراین این مسئله ایران را کشوری با بالاترین آمار مبتلا به ویروس کرونا در سرتاسر جهان نشان می دهد.

در این میان حدود ده هزار قبر در بخش جدیدی از گورستان بهشت ​​زهرا در جنوب شهر تهران ایجاد شده است. خبرگزاری دولتی ایرنا با استناد به یک مقام مسئول از اداره منطقه ای تهران گزارش داد" تهران خود را برای مرگ های جدیدی بخاطر ویروس کرونا آماده می کند".  با این وجود در پایان هفته گذشته رئیس جمهور حسن روحانی اعلام کرد "اکنون اقدامات قرنطینه ای در سرتاسر کشور شل می شود". در همین حال، هفته گذشته مجلس در تهران برای اولین بار پس از شیوع بیماری جلسه برگزار نمود. زیرا از انجا که حداقل 31 نماینده آلوده به ویروس شده بودند، قادر به برگزاری نشست نبودند. حتی بودجه دولت به جای تصویب از سوی "نمایندگان مردم"، توسط رهبر دین و انقلاب، آیت الله علی خامنه ای طبق یک آیین نامه به تصویب رسید و رئیس مجلس علی لاریجان، که مبتلا به ویروس کرونا بود، در جلسه مجلس حضور نیافت.
 
کشور ایران با یک فروپاشی گسترده اقتصادی روبرو است و برای اولین بار از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979، از صندوق بین المللی پول تقاضای دریافت وام اضطراری شده است. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران خواستار وام 5 میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول شد. آنهم بعد از اینکه کریستالینا جورجوی، رئیس صندوق بین المللی پول، کمک های اضطراری را برای کشورهایی که به ویژه تحت اپیدمی گسترده کرونا قرار دارند، پیشنهاد نمود. اما ایالات متحده اعلام کرده است که این پرداخت را مسدود خواهد کرد.
در این فاصله حتی پاپ فرانسیس در پیام عید پاک خود خواستار رفع تحریم ها به دلیل بحران کرونا شده است.
 
همچنین ایران بعنوان دومین اقتصاد بزرگ خلیج فارس، که در آن بیش از دو میلیون کارگر "میهمان" از افغانستان کار می کنند و می توانند ویروس را در کشور کاملاً فقیرشان گسترش دهند، از ابتلا به این بیماری رنج می برد. پیش از این اقتصاد ایران در سال 2018 با 4.9 درصد کاهش رشد و در سال 2019 با 8.7 درصد کاهش رشد روبرو بوده است. با توجه به بحران ویروس کرونا ، صندوق بین المللی پول از اکتبر سال گذشته پیش بینی رشد صفر درصدی برای سال 2020 و تخمین تورم 31 درصدی و همچنین 5.1 درصد کسری بودجه را زده است.
برای رسیدن به یک بودجه متعادل دولت، ایران به قیمت نفت 194.6 دلار در هر بشکه نیاز دارد. اما با وجود تصمیم اخیر کارتل نفتی اوپک مبنی برکاهش شدید استخراج نفت، این موضوع برای مدتی طولانی قابل تحقق نیست.
این سؤال پیش می آید که دقیقاً چگونه می توان در این وضعیت، در زمینه کمک های بشردوستانه، مراقبت های پزشکی و مسئولیت اجتماعی از افراد آسیب دیده مستقیما حمایت نمود؟ آنچه به طور مستقیم توسط رژیم ایران انجام می شود، آشکارا با روحیه حمایت از مردم ایران که تحت شرایط کنونی در رنج فراوانی بسرمی برند ونیازمند می باشند، هم حوانی ندارد. شواهد این امر، غلط بودن اطلاعات، اظهارات غلط، رویکردهای نادرست ومداخلات گسترده سیاست در مراقبت های پزشکی و بهداشتی است. حاکمان ایران بنام دین با اعمالشان از منافع اقتصادی و سیاسی خود دفاع می کنند.
 
حقایق موجود نشان می دهند که برای محدود و مهارکردن همه گیری ویروس در ایران اقدامات فوری لازم و ضروری است. اقدامات به این معنا که نهادهای بین المللی بهداشت با مواضع روشن، سخنان و مطالبات روشن، نشان دهند که خواهان تغییر ملموس اوضاع برای مردم ایران هستند. بیمارستانهای ایران به پرسنل پزشکی و کمک های فوری نیاز دارند تا پزشکان بتوانند به اندازه کافی هم به خود و هم به بیماران کمک کنند. ما بر این باوریم که حمایت ها باید بطور مستقیم و تحت نظارت هیئتی بین المللی از سازمان های امدادگر انجام پذیرند، زیرا رژیم ایران از هرگونه حمایت فوری که واقعاً مردم  به آن نیاز دارند، امتناع می ورزد. مثال آخر، رد پیشنهادهای کمک از سوی پزشکان بدون مرزاز فرانسه است.
 
ما همچنین از شما می خواهیم که برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران که در حال حاضر به ویژه در معرض بیماری همه گیر قرار دارند، اقدام نمایید.
 
ما برای اوضاع ایران بسیار نگران هستیم. گزارش هائی که از شیوع بیماری وچگونگی روبرو شدن با آن بدست ما می رسند، نشان می دهند که هرگونه نگرانی، انتقاد و درخواست، به عنوان دخالت سیاسی شناخته می شوند و به همین دلیل مردم مورد آزار و اذیت و بازداشت قرار می گیرند.
 
سازمان بهداشت جهانی می داند که رژیم ایران هرگونه حمایت فوری را رد می کند و فقط برای حمایت از این کشور برای پیگیری منافع خود تنها پول درخواست می نماید. اما این درخواست رژیم هیچ ارتباطی به کمکهای بشردوستانه  و ضروری برای مردم ندارد!
 
تجربه نشان می دهد که تنها کمک های بشردوستانه واقعی در محل باید تحت نظارت و کنترل بین المللی پشتیبانی شوند. زیرا مسئولیت رژیم ایران در قبال مردم نیازمند مورد اعتماد نیست. رژیم با اقدامات و تصمیمات خویش قصد گمراه کردم مردم را دارد، زیرا این اقدامات برای مشروعیت و منافع رژیم ایران، مهمتر از اقدامات واقعی بشردوستانه نسبت به افراد آسیب دیده است. به همین دلیل، ما از جامعه جهانی می خواهیم تا همبستگی و پشتیبانی خود را با مردم ایران نشان دهند و هرگونه حمایتی كه به دولت ایران می کنند با خواسته ها و شرایط واضح و روشن و شرایط  مورد استفاده از آن کمک ها به مردم یاری رسانند.
 
نباید اجازه داد که کمک هایی که به ایران می شوند، از طریق سیستم فاسد به بازار سیاه  راه یابند و با آن کمکها تجارت غیرقانونی انجام شود! مردم ایران نیاز به حمایت فوری و مستقیم و کمک هایی که بدستشان برسد، دارند.
برای پرسش های دیگر در این باره آماده به پاسخ می باشیم.
 
با احترام فراوان
 
همبستگی برای آزادی و برابری در ایران 
شورای دموکراسی خواهان ایران 
کنگره ملیتهای ایران فدرال
 
 
کپی نامه برای رئیس پارلمان اروپا و همچنین رسانه ها ارسال می گردد.
بابەتی پێشووراگەیەندراوی كۆڕبەندی چەپی كوردستانی لە بارەی دەستدرێژییەكانی توركیا و ئێران
بابەتی دواتربەیاننامەی كۆڕبەندی چەپی كوردستان لە بارەی یەكی ئایارەوە