روز پنج شنبه 23 تیرماه 1401، پس از 9 ماه بررسی و محاکمه، قاضی و هیئت منصفه دادگاه منطقه استکهلم حمید نوری را به اتهام جنایت جنگی و قتل عمد در جریان اعدامهای تابستان 67 به حبس ابد محکوم کرد.
نخستین جلسه دادگاه محاکمه حمید نوری معروف به «حمید عباسی»، دادیار سابق زندان گوهردشت، روز ۱۰ اوت سال ۲۰۲۱ آغاز و روز چهارم مِه ۲۰۲۲ به پایان رسید. دادگاه برای شنیدن سخنان شاکیان و دفاعیات متهم، ۹۳ جلسه برگزار کرد.
این نخستین‌ بار است که پس از بیش از سه دهه از اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ در زندان‌های ایران، یکی از متهمان این پرونده دادگاهی و محکوم می‌شود.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران ضمن تبریک این رویداد به تمامی بازماندگان قربانیان تابستان 67 بر این باور است که محکومیت حمید نوری در خارج از ایران رسوایی و محکومیت جمهوری اسلامی می باشد.
جهموری اسلامی درطول عمر ننگین خود علیه آزدایخواهان ایران با اتخاذ سیاست سرکوب و ارعاب جان هزاران انسان آزاده را گرفته است. در کردستان نیز که از همان روزهای اول آماج وحشیانه ترین نوع این سیاست رژیم قرار گرفت هزاران نفر را به جرم آزادیخواهی در نادادگاهها به مرگ محکوم شدند. به همین جهت محکومیت حمید نوری مایه خوشحالی و تسلای مردمان ستم دیده کردستان و ایران میباشد.
سردمداران جمهوری اسلامی این پیام را دریافت کردند که تروریسم جمهوری اسلامی نمی تواند از چنگال عدالت بگریزد و دیر یا زود همه قاتلان و متهمان جنایت علیه بشریت در دادگاهها به سزای اعمال خود می رسند.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران
24 تیرماه 1401 – 15 جولای 2022

بابەتی پێشووناوەندی هاوكاریی حیزبەكانی كوردستانی ئێران: مەحكومبوونی حەمید نوری لە دادگای سوئێد ریسوایی و مەحكوم بوونی كۆماری ئیسلامییە
بابەتی دواتربەشداریی هەیئەتێکی کۆمەڵە لە رێورەسمی ئەسپەردەکردنی تەرمی ماموستا کەریم ئەحمەد کەسایەتی سیاسی و چەپی کورد لە شاری هەولێر