بعداز ظهر روز شنبه (25 بهمن 1393) مصادف با 14 فوریه 2015، به مناسبت روز (26 بهمن) روز کومەلە مراسمی در اردوگاه مرکزی کومەلە زحمتکشان کردستان برگزار شد.

این مراسم که با حضور شماری از چهره های سیاسی و احزاب کردستانی برگزار شد، ابتدا با خواندن سرود (بانگه واز) سرود رسمی کومەلە و نیز لحظاتی سکوت به یاد جانباختگان کومەلە و جنبش حق طلبانه ملت کرد، شروع شد.

سپس مختصری از زندگی رفیق (محمد حسین کریمی) خوانده شد که در روز 26 بهمن سال 1357، پس از چهار روز زخمی شدن در جریان درگیریهای شهربانی سقز، جان باخت و این روز بعنوان روز کومەلە نام گرفت.

در بخش دیگری از مراسم، رفیق عمر ایلخانیزاده، دبیرکل کومەلە بیاناتی اظهار داشت. وی در ابتدای سخنانش به وضعیت کنونی کردستان و منطقه اشاره کرد، سپس بر تهدید و خطرات گروه تروریستی موسوم به (داعش) و همچنین ضرورت همبستگی کردها برای مقابله با این تهدید منطقه ای تاکید ورزید.

رفیق عمر با اشاره به حملات اخیر داعش و پروژه بین المللی برای تصفیه نژادی کردها که دولتهای استعمارگر کردستان از آن پیروی میکنند، اضهار داشت که لازم است کردها در هر چهار بخش اصلی کردستان، بخصوص احزاب سیاسی کرد از یک استراتژی واحد تبعیت کنند و برای نیل به اهداف مبارزات همکاری و هماهنگی بیشتری داشته باشند.

دبیرکل کومەلە با انتقاد از اظهارات اخیر برخی احزاب کردستان در خصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران فریادرس و حامی کردهاست؛ گفت: نخستین (داعش) از بطن این نظام سربرآورد و همین نظام (جمهوری اسلامی) طی چندین دهه عامل اصلی تفرقه در حرکت حق طلبی و آزادیخواهی کردها بوده و برای سرکوب مبارزات در شرق کردستان از هیچ راهکار غیرانسانی دریغ نکرده است. به گفته رفیق عمر، مداخلات جمهوری اسلامی ایران در بخشهای دیگر کردستان، تنها بمنظور محدودکردن و به حاشیه راندن جنبش حق طلبی کردهاست در شرق کردستان بوده است.

وی خطاب به تمامی احزاب کردستانی در هر چهار بخش کردستان، خواست که با مروری بر روابط دیپلوماسی خود با جمهوری اسلامی ایران، منافع مردم شرق کردستان را نیز درنظر گرفته و مبارزات برحقشان را به دیده احترام بنگرند.

ترانه سرایی و سرودخوانی گروه سرود و هنرمندان کومەلە نیز بخشی دیگر از این مراسم بود.

طی مراسمی 2 ساعته، بزرگداشت روز کومەلە (26 بهمن) به پایان رسید.

در این مراسم شماری از احزاب کردی در بخشهای مختلف کردستان پیامهای تبریک خود را تسلیم کردند.

 

بابەتی پێشووکلیپێک بە بۆنەی 26ی رێبەندان رۆژی کۆمەڵە
بابەتی دواتربەبۆنەی رۆژی كۆمەڵەوە سیمینارێكی سیاسی لەسوید بەڕێوەچوو (وێنە)