بر اساس بیانیه مجلس مؤسسان اتحاد فدرال دموکراتیک روژآوا- شمال سوریه، در روزهای 16 و 17 مارس 2016، در شهر رمیلان از کانتون جزیره، 200 تن از نمایندگان احزاب و گروههای سیاسی متعلق به ملیتهای کرد، ارمنی، سریانی، عرب و ترکمن ساکن در کانتون‌های جزیره، کوبانی و عفرین، واقع درغرب کردستان و شمال سوریە، گرد آمدند و در ارتباط با سیستم سیاسی آینده سوریه، خواستار سیستم “فدرالیسم دموکراتیک” بوده و با اکثریت آرا، به برقراری سیستمی فدرال در غرب کردستان و دیگر مناطق شمال سوریه رأی دادند. همچنین تصویب نمودند کە مجلس مؤسسان تا شش ماە آیندە قانون اساسی این بخش فدرالی را تدوین و بە شیوەای دمکراتیک بە رای مردم واگذار کند.

در شرایطی که سوریه به کانون بحران سیاسی حادی در منطقه خاورمیانه تبدیل شده، و بیش‌از پنج سال است که این کشور به میدان رقابت و جنگهای نیابتی و ویرانگر قدرتهای جهانی و قدرتهای منطقه‌ای تبدیل گشته و چشم‌انداز صلح همچنان تیره و تار است و خطر کشتار و ویرانی و آوارگی بیشتر، همچنان تهدیدی بزرگ بر سر مردمان این سرزمین است، این اقدام ، ــ بر خلاف اهداف شوم و تبه‌کارانه‌ی عاملان این همه کشتار و وحشیگریها، ــ در جهت ایجاد اتحاد دو باره و همبستگی انسانی مردمانی است که طی تاریخی طولانی در جوار هم زندگی مسمالمت آمیزی داشته‌اند.

ما این الگو را در راستای عملی ساختن حقوق ملیتها و اقلیتهای تحت ستم، بر اساس حق ملل در تعین سرنوشت خود و اتحاد داوطلبانه آنها در چهار چوب یک کشور واحد میبینیم.

چنین الگویی با اقدام در جهت بر طرف کردن تبعیضهای موجود، ـــ که از طرف جریانهای فاشیستی اسلامی حاکم در منطقه، یا از جانب ملی گرایان فاشیست متعلق به ملت بالا دست، اعمال میشود و از این راه بذر نفاق و نفرت و بیزاری در میان مردم میکارند، ـــ میتواند در جهت کاستن و بر طرف کردن تنشهای ملی و مذهبی موجود مؤثر و مفید واقع شده، و به ایجاد فضای دوستی و همکاری میان انسانها بیانجامد.

بنابراین: ما از این حرکت دموکراتیک مجلس مؤسسان اتحاد فدرال دموکراتیک رۆژآوا- شمال سوریه، حمایت و پشتیبانی میکنیم و از تمام احزاب و سازمانهای آزادیخواه و سوسیالیست انتظار داریم که این اقدام دموکراتیک را مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار دهند.

هیأت هماهنگی سە جریان کومەلە
23.03.2016

بابەتی پێشووپشتیوانی لە سیستمی “فیدراڵیزمی دیموكراتیكی رۆژئاوا – باكوری سوریە” دەكەین
بابەتی دواترسەردانی وەفدێكی كەجەكە لە ناوەندی سەركردایەتی كۆمەڵە