وبسایت کوردانه در رابطه با درگیریهای اخیر حزب دمکرات کردستان ایران و نیروهای سپاه پاسداران و چند موضوع مهم دیگر گفتگویی با رفیق عمر ایلخانی زاده دبیرکل کومه له زحمتکشان کردستان ترتیب داده است که در ذیل مشاهده می کنید.

 

کوردانه: مصاحبه با کاک عمر ایلخانی زاده دبیر کل کومه له زحمتکشان کردستان در رابطه با در گیرهای اخیر حزب دمکرات کوردستان ایران با سپاه پاسدارادن در روژهلات کوردستان، جنبش کوردستان و نفش کوردستان در تحولات اخیر جهانی و پلاتفرم کاک عبدالله مهتدی(کار مشترک با کو مه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران).

 

کاک عمر در این مصاحبه گفت ما در شرایط کنونی با این شیوه از جنگ مسلحانه ای که حدکا شروع نموده است موافق نیستیم. حدکا با همان شیوه های سی سال پیش اقدام به چنین کاری کرده است. ما الان نه در شرایط پیشین هستیم و نه دارای امکانات گذشته هستیم. ما حتی نمی توانیم از تاکتیک های گذاشته استفاده کنیم. در زمانی که تمام کوردستان ملیتاریزه شده است و در هر دهکده کوچک و در تمامی مناطق نیروهای مخفی و نظامی و اطلاعاتی رژیم هستند و رژیم از لحاظ نظامی و تکنولوژی بسیار پیچیده تر شده است چگونه می شود با حداقل امکانات وارد جنگ مسلحانه با رژیم شد. در شرایط کنونی که فردی که وارد خاک یک کشور شود و درارای یک تلفن دستی ساده باشد بمحض ورود به کشور دیگر در صورت خاموشی بودن هم رصد می شود و نیروی امنیتی و اطلاعاتی می تواند جای مشخص تلفن را تشخیص دهد. از دیدگاه ایشان جنگ مسلحانه یکی از شیوه های رسیدن به اهداف است اما جنگ مسلحانه فراگیر همانند جنگی که در اول انقلاب نیروهای احزاب در حجم بسیار بالایی و با سازماندهی منظمی با رژیم مبارزه می کردند. اعزام نیرودر ابعاد کوچکی و آنهم با امکانات محدود باعث می شود رژیم آنها را در کمین بیندازاند و سپس خیلی راحت آنها را یا بکشد و یا اسیر نماید. این حرکات باعث پاسیو کردن مردم روژهلات کوردستان می شود که الان با دل و جان کار مدنی می کنند.

کاک عمر در رابطه با پلاتفرم کاک عبدالله مهتدی گفت این یک کار تبلغاتی بیش نیست چون خود مهتدی خود می دانند که یک نیروی چپ گرا نیست و توان کار با نیروهای چپ را نیز ندارد. آقای مهتدی دچار مشکل شده است و پس از جداشدن تنی چند از نیرو هایش به این کار تبلیغاتی دست زده است.

آقای مهتدی آن زمان هم که احزاب روژهلات به سمت یک اتحاد و درست کردن یک جبهه کوردستانی پیش می رفتند با یک کار تبلیغی که هیچ ثمره ای نداشت یک اتحاد استراتژیک با حدکا امضا کردند. ثمره آن در طول سالهای گذشته فقط چند اطلاعیه ای است که با هم امضا کردند. آن کار باعث شد تا جبهه کوردستانی که در حال شکل گرفتن بود شکست بخورد. حال چه شد آقای مهتدی؟ اگر شما اتحاد استراتژیک داشتی چرا شما از حرکت جدید حدکا نه خبر داری و نه کسی با شما در رابطه تعغیر استراتژیک نظر خواست.

بعضی از سئوالات مطرح شده در مصاحبه:

وضعیت منطقه و روژهلات کوردستان پس از چند حرکت نظامی حدکا با رژیم را چگونه می بینید؟

رهبران حدکا اعلام می کنند هد ف ما شروع جنگ مسلحانه نیست و رهبران آنها یک بار می گویند شروع یک دوره جید درگیری نظامی با رژیم است و پس از هر درگیری می گویند ما برای کار فرهنگی رفته بودیم که محاصره شدیم و مجبور بودیم دفاع کنیم. نظر شما در این رابطه چیست؟

شما یکی از قدیمی ترین افرادی هستی که در جنگهای مختلف شرکت کرده و نقش فرمانده داشته اید، حرک کنونی حدکا با تاکتیک 30 سال پیش و با همان امکانات و تسلیحات می تواند کار درستی باشد؟

با توجه به امار رژیم و حدکا در رابطه با تعداد کشته شدگان دو طرف تا این لحظه شما، با توجه به تعداد جانبختگاه حدکا، تاثیر آن بر روی مردم روژهلات کوردستان چگونه ارزیابی می کنید؟

در شرایطی که بدون ضرر جانی و مالی می توان پیام خود را به کوچکترین نفاط جهان توسط وسایل ارتباط جمعی برد آیا به نظر شما درست است که این تعداد پیشمرگه و مسئول برای دادن فقط پیام در روژهلات جان ببازند؟

دولت حریم با شما و احزاب دیگر ملاقات نمودند از طرفی بعضی از احزاب باشور و تعدادی از میدیا می گویند حرکت حدکا به خاطر این است که بارزانی امتیاز از رژیم بگیرد نظر شما در این رابطه چیست؟

نظر شما در رابطه با پلاتفرم کاک عبدالله مهتدی(کار مشترک با کو مه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران) چیست؟

بابەتی پێشووهاوڕێ عومەر ئیلخانیزادە: هێرشکردنە سەر بارەگاکانی حیزبەکان لە باشوور بۆ ئێران زۆر گران تەواو دەبێ
بابەتی دواترراپۆرتێکی کاناڵی ئەلجەزیرە لەسەر پێشمەرگەی کۆمەڵە